Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pieczone pierogi z kapustą i grzybami

By 16:26 , , , ,

Jak już wspominałam, w tym roku zrezygnowaliśmy z podawania barszczu w towarzystwie uszek, a zamiast nich podaliśmy pieczone pierogi z kapustą i grzybami. Dwa lata temu pierwszy raz podaliśmy pierogi z kapustą jako danie wigilijne, takie zwykłe - gotowane. Niestety, choć były pyszne, nikt nie miał na nie miejsca, bo pierogi są dość sycące ;) Tym sposobem upiekliśmy przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu, bo był i barszcz, i pierogi w formie pasztecików – i to wszystko jako jedno danie.
Nadzienie zrobiliśmy z gotowanej kapusty, bo po pierwsze, nie każdy z nas lubi kiszoną (ja jej wręcz nie znoszę), a po drugie, z kiszonej kapusty i tak już robimy surówkę do smażonego karpia.
Podstawowe ciasto krucho-drożdżowe łatwo się wyrabia, jest miękkie, a wałkowanie go nie jest zbyt męczące.
Dodatkową zaletą pieczonych pierogów jest to, że nie trzeba ich gotować na ostatnią chwilę – można je spokojnie upiec nieco wcześniej. No i jak ładnie wyglądają :)


pieczone pierogi z kapustą i grzybami


PIECZONE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
(przepis na ok. 32 sztuki)

ciasto:
500g mąki,
200g masła,
15g świeżych drożdży,
2 jajka (jedno do ciasta, drugie do posmarowania pierożków),
250g kwaśnej śmietany (12% lub 18%),
szczypta cukru,

1 łyżeczka soli,świeżo mielony pieprz

farsz:
1 kg kapusty (surowej),
150 g mrożonych podgrzybków,
1 duża cebula,
4 łyżki oleju,
sól, pieprz

Farsz: Kapustę podzielić na ćwiartki, ułożyć w garnku głąbem do dołu, zalać wodą i ugotować do miękkości.
W tym czasie cebulę posiekać i podsmażyć na oleju, aż zmięknie. Grzyby pokroić na paseczki. dodać do cebuli, podlać odrobiną wody i dusić na niewielkim ogniu ok. 10 minut, aż woda odparuje.
Ugotowaną kapustę dokładnie odcisnąć, usuwając głąb. Zmielić ją w maszynce do mięsa razem z grzybkami i cebulą. Doprawić do smaku solą i pieprzem (obficie) i dokładnie wymieszać.
Farsz przełożyć do szerokiego garnka lub dużej patelni, smażyć przez dłuższą chwilę na niedużym ogniu, cały czas mieszając, aż nadmiar wilgoci odparuje, a farsz zgęstnieje. Zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia.

Ciasto: Mąkę przesiać na stolnicę, dodać zimne masło i posiekać razem na kruszonkę. Dodać cukier, sól, pokruszone drożdże, 1 jajko i śmietanę. Zagnieść jednolite, sprężyste i miękkie ciasto (w razie potrzeby można dodać więcej śmietany). Uformować kulę, przykryć i odstawić na 15 minut, żeby „odpoczęło”.
Po tym czasie cienko rozwałkować. Szklanką wykrawać kółka, kłaść po łyżeczce farszu na środek i sklejać pierogi. Gotowe pierogi układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Drugie jajko roztrzepać w miseczce i za pomocą pędzelka posmarować nim pierogi. Każdy pierożek oprószyć świeżo mielonym pieprzem (niezbyt obficie).
Pierożki piec partiami w 200 stopniach, aż będą rumiane (ok. 15-20 minut).

Podawać razem z czerwonym barszczem.


pieczone pierogi z kapustą i grzybami

Może zainteresuje Cię również

4 komentarze

  1. Piękne te pierożki Mirabelko. Podejrzewam,ze takie pieczone są jeszcze pyszniejsze niż gotowane.:)
    Pozdrowienia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze gotuję pierogi, jeszcze mi się nie zdarzyło piec, muszę kiedyś spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  3. cudne są :) U mnie w domu nie jadło się nigdy pierogów :( ale w przyszłym roku ja robię wigilię wi ęc pomieszam dania z mojego rodzinnego domu i męża :) Pierogi muszą być!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. zjadłabym takiego pierożka :)

    http://wszystkoogotowaniuks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń